A kérdés nagyon aktuális manapság. Argentína ugyanis két hónap híján pontosan 30 éve szállta meg a tőle mindössze 500 km-re található szigetcsoportot, ami 1833 óta brit fennhatóság alá tartozik. A latin-amerikaiak célja egyértelműen a sziget birtokbavétele volt, ám nem jártak sikerrel, mert a közel 10 ezer kilométeres távolságból azonnal a szigetük megmentésére siető SAS-kommandósokkal kiegészített brit hadsereg megakadályozta ezt. A kicsivel több, mint két hónapig tartó fegyveres konfliktusban közel 1000 angol és argentin katona halt meg, viszont az Egyesült Királyságban a második világháború óta soha nem tapasztalt mértékben nőtt a nemzeti büszkeség, a hazafias lelkesedés. Ez segített amúgy a Thatcher-kormányzaton is.
30 év után sajnos újra viharfelhők gyülekeznek az alig 3000 fős lakossággal bíró sziget körül. Az argentin vezetés egy odavezényelni kívánt modern brit hadihajó miatt aggódik, amit - állítólag - egy nukleáris tengeralattjáró is elkísér. És ha ez nem elég, még Vilmos herceget is behívták és a sziget közelébe vezényelték. David Cameron miniszterelnök megerősítette, Argentínának valóban lehet igénye a szigetre, ám mindaddig, amíg a lakosok britek akarnak maradni, nem engedik át a birtoklását.
A konfliktus alatti brit lélektanról készült egy film is, a This is England, amiben például találkozhatunk egy olyan fiatallal, akinek apja a Falkland-háborúban hunyt el, ő maga pedig a Britannián végigsöprő hazafias hullámnak engedve a korban divatos skinhead-irányzathoz csatlakozik.
KZs
KZs
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése